Головна сторінка Сторінки історії Про нас Освітня діяльність Інформація до відкритого доступу Профорієнтаційний термінал Психологічна служба Бібліотека Центру Культура. Мистецтво. Спорт. Молодіжні громадські об'єднання Учнівський телецентр Відеопрезентації Книга пам'яті Новини Оголошення

 

Молодіжні громадські об'єднання

Військово-патріотичний клуб "Пошук"

Діяльність клубу зумовлена необхідністю встановлення імен загиблих воїнів при звільненні Кривого Рогу у роки Великої Вітчизняної війни, пошук та перезахоронення неорганізованих поховань на місцях боїв, допомога родичам загиблих у встановленні місць поховання їхніх предків.

Давно закінчилась одна з найжорстокіших війн ХХ століття — Велика Вітчизняна війна. Історики все ще сперечаються про кількість жертв, у містах і селах височіють обеліски і тільки вітер тихо тужить над братськими могилами…

За щоденними турботами, ми, сучасники, на жаль, згадуємо про героїчний подвиг лише в День Перемоги. І тільки генетична пам'ять народу зберігає інформацію про жахи війни, про героїзм і мужність захисників рідної землі, про незлічені трагедії як окремих громадян, так і всієї держави.

Важкі визвольні бої 1943-1944 рр. прокотилися півднем України, серцем якого був промисловий Кривбас.

Кривий Ріг — одне з небагатьох міст України, де бойові дії на останньому етапі визволення тривали безпосередньо на вулицях і площах з жовтня по березень, хоча офіційною датою визволення міста є 22 лютого 1944 року.

Кровопролитні бої залишили на криворізькій землі десятки братських могил. Там спочивають навічно близько 20 тисяч визволителів Кривого Рогу, їхні імена викарбовано на обелісках.

На жаль, імена не всіх, хто загинув у бою, хто зник безвісти, помер від ран названо поіменно, а місця їх останнього спочинку відшукані. Це ті, хто прийняв свій останній смертний бій, залишившись лежати безіменними в місцях, де проходили бої. Крім двадцяти тисяч загиблих бійців, наші втрати складали 75 тисяч важкопоранених та 5 тисяч зниклих безвісти. На братських могилах зафіксовано 4300 імен. Куди зникли імена і пам'ять про тих, кого не названо поіменно, де місце їх останнього спочинку? Хто і коли дасть відповідь на ці питання?

Виявляється, є люди, яким небайдужа доля безіменних жертв Великої Вітчизняної…

У Кривому Розі, на базі Міжрегіонального центру звільнених в запас військовослужбовців десять років функціонує військово-патріотичний клуб "Пошук", метою діяльності якого є пошук та встановлення імен невідомих бійців, що загинули або зникли безвісти під час визволення Кривого Рогу в роки Великої Вітчизняної війни, пошук та перезахоронення неорганізованих поховань на місцях жорстоких боїв, допомога родичам у встановленні місць поховання їхніх загиблих предків.

Члени клубу "Пошук" — педагоги, учні, студенти Міжрегіонального центру, колишні воїни-афганці, офіцери запасу, робітники, священики.

Клуб зареєстрований виконкомом Криворізької міської ради рішенням від 13.01.1999 р. №3/1. "Пошук" є громадською організацією, яка здійснює свою діяльність на підставі чинного законодавства України та Статуту організації.

Військово-патріотичний клуб "Пошук" має чітку організаційну структуру. Є архівний відділ, який ініціює роботу в архівах України, Росії, Білорусі, працює в електронній базі Інтернет, що суттєво розширює результати пошукової роботи з встановлення імен загиблих та місць проживання їхніх родичів. Існує три пошукових загони, які спеціалізуються на організації і проведенні польових пошукових робіт з метою виявлення, ексгумації, ідентифікації та перепоховання невідомих бійців. Пошуковці знаходять останки загиблих солдат у неврахованих невідомих похованнях.

Відомо, що сьогодні будь-яка братська могила є по суті символом: не є доведеним фактом те, що в них лежать зазначені на плитах особи. До того ж, установлено, що не завжди правильно указані їхні дані. На жаль, у місті Кривому Розі немає точного списку захоронених у братських могилах.

"Пошук" працює і в цьому напрямі — порівнюються імена, які значаться на братських могилах з документальними свідченнями.

Карти бойових дій, надані місцевим архівом, допомагають у визначенні місць найзапекліших боїв і ймовірної кількості загиблих.

Опитування місцевих жителів дозволяють уточнити місця боїв, у пошуковців напрацьовано великий досвід з визначення та розташування старих окопів, ям, де існують ймовірні поховання.

За десятиліття пошуковці набули навичок поводження з вибухонебезпечними предметами. Смертоносні рештки, якщо хтось про них не подбає, здатні накоїти лиха. Підняті з землі гранати, артилерійські боєприпаси, міни, патрони утилізуються піротехніками МНС.

Час не владний над людською пам’яттю. Військово-патріотичний клуб "Пошук" підтверджує цю думку своєю благодійною діяльністю з відкриття трагічних сторінок Великої Вітчизняної війни на Криворіжжі.

За десять років існування клубу проведено 132 експедиції місцями боїв Великої Вітчизняної війни на Криворіжжі та в регіоні, зібрано багато матеріалів та артефактів загиблих воїнів, які донині ще є невідомими. Своєю діяльністю пошуковці підтверджують девіз клубу "Війна не закінчена доти, поки не буде поховано останнього солдата".

 

Хроніка роботи військово-патріотичного клубу "Пошук"

1999 р. Створення військово-патріотичного клубу "Пошук" (м. Кривий Ріг, Міжрегіональний центр професійної перепідготовки звільнених у запас військовослужбовців).

1999 р. На кручах річки Інгулець було знайдено і перепоховано з військовими почестями невідомого бійця Радянської Армії, який загинув у 1941р. Проведено 3 польові експедиції.

2000 р. Знайдено місце падіння літака-винищувача Р-39 "Аерокобра", встановлено ім’я пілота лейтенанта Курінного Івана Михайловича. Знайдено рідного брата, родичів. Встановлено пам’ятного знака. Двома пошуковими групами проведено 12 експедицій.

2001 р. Продовження польових досліджень на території Криворізького району, архівна робота. Проведено 15 експедицій.

2002 р. Знайдено і перепоховано у братській могилі біля села Нововасилівка Софіївського району 60 невідомих воїнів Радянської Армії Проведено 12 експедицій.

2003 р. Знайдено і перепоховано з військовими почестями 26 невідомих бійців Радянської Армії біля села Кіровка Криворізького району. Виїзд пошуковців на 15 експедицій.

2004 р. Знайдено і перепоховано у селі Недайвода Криворізького району 12 невідомих бійців Радянської Армії, встановлено на могилі хрест. Проведено 9 польових виїздів. Знайдено 27 невідомих німецьких військових у селі Верблюжка Новгородського району. Останки та розпізнавальні знаки загиблих передані по акту представникам німецької народної спілки догляду за військовими похованнями (м. Кассель, Німеччина).

2005 р. Перепоховано з території приватної садиби останки невідомого воїна в с. Зоря Недайводської сільради Криворізького району у межах братської могили, встановлено православний хрест. Здійснено 14 експедицій.

2006 р. Архівна робота. Розпочато роботу зі складання повного реєстру братських могил Криворізького регіону. Складаються списки та уточнюються дані про похованих загиблих. На запити громадян проводиться пошук місць поховання загиблих. Польові роботи — 10 виїздів.

2007 р. Проведено пошукові роботи в районі хутора Високе Софіївського району. Знайдено 250 невідомих бійців Радянської Армії. Відновлено імена 10 загиблих, встановлений пам’ятник, проведена панахида. Активна робота у Софіївському районі — 16 виїздів.

2008 р. Знайдено та перепоховано з військовими почестями 50 воїнів Радянської Армії. Вдалось ідентифікувати останки солдата 152-ї стрілецької дивізії — Шамрай Івана Сергійовича. Знайдено родичів — брата, племінниць, онуків, правнуків. Перепоховано на його батьківщині — в селі Ганнівка, Новобузького району, Миколаївської області. Проведено 15 польових виїздів.

Клуб приймає участь у пошуковій експедиції, яка проводиться Асоціацією пошукових загонів Запорізької області.

2009 р. Проведено 11 польових досліджень та встановлено імена 150 офіцерів-штурмовиків 6 окремого штурмового (штрафного) стрілецького батальйону, які всі загинули при визволенні міста Кривого Рогу. Знайдено десятки родичів, які тепер знають, де поховані їхні батьки і діди.

За допомогою архівних досліджень встановлено імена всіх похованих у братській могилі по вулиці Урицького (33 особи).

2010 р. Підсумком роботи, розпочатої у 2006 році, стало відкриття 5 травня 2010 року сайту http://www.krivoyrog-poshuk.ho.ua/, на якому подана інформація про братські могили Криворіжжя. До клубу з приводу пошуку місць поховання рідних звернулося 98 громадян, яким вдалося надати дієву допомогу.

2011 р. 22.06.2011 у місті Кривому Розі на станції Червона відкрито пам'ятник 6 окремому штурмовому стрілецькому батальйону, який майже у повному складі загинув під час визвольних боїв за місто. Клуб "ПОШУК" гордиться своїм внеском у цю важливу справу увічнення пам'яті загиблих воїнів-визволителів.

У районі села Недайвода продовжуються польові пошукові роботи. Проведено 27 пошукових вахт.

2012 р. Спільно з виконкомом та військкоматом Центрально-Міського району Кривого Рогу розпочато роботу з організації реконструкції пам'ятника на братській могилі по вул. Урицького. На пам'ятну плиту будуть внесені імен 33 загиблих, знайдених пошуковцями завдяки архівним дослідженням.

 

Сухі офіційні факти не можуть передати тих скорботних і світлих почуттів, які переживають члени клубу, повертаючи із небуття імена і останки предків. Один із членів клубу В.Шведов передав свої почуття такими віршами:

Чи правда, що вони мовчать?
Ні, це неправда. Бо вони кричать.
Кричать вони не де-небудь, а в нас.
Удень, вночі, постійно, повсякчас.

Нехай Велика Вітчизняна війна бодай через десятиліття після пострілів і вибухів, атак і штурмів все-таки завершиться по-справжньому із похованням останнього загиблого на ній солдата. Якраз заради цієї високої мети і працює військово-патріотичний клуб "Пошук".

 

22.06.2011 р. на станції Червона відкрито пам'ятник 6 окремому штурмовому стрілецькому батальйону.

З Бойовими знаменами проводжають загиблих воїнів.
2003 рік, с. Кіровка Криворізького району. Знайдено останки 26 невідомих воїнів Червоної Армії.
2004 рік. Перепоховання 12 невідомих бійців. Село Недайвода, Криворізького р-ну
Прощання ветеранів с. Недайвода з загиблими.
Встановлення православного хреста.
Останки невідомого радянського солдата, с. Зоря Криворізького району.
2007 рік. 12 жовтня в селі Жовте Софіївського району встановлено гранітний пам'ятник. Відновлено та увічнено імена ще восьми бійців.
Зразки вибухонебезпечних предметів,знайдених під час пошукових робіт.
2008 рік. Перепоховання солдата Шамрая Івана Сергійовича, який вважався зниклим безвісті на батьківщині — у селі Ганнівка Новобузького р-ну.
2011 рік. Відкриття пам'ятника 6 окремому штурмовому стрілецькому батальйону.

 

Міська молодіжна громадська організація "Криворізький клуб історичного фехтування і моделювання "Степова варта"

1. Історична довідка.

У листопаді 2003 року молоддю, яка запалилася ідеєю моделювання обладнання та способами проведення бою у Середньовічній Європі та Київській Русі, було створено Клуб "Град Крицевий".

Перші показові турніри в Кривому Розі розпочалися в 2004 році на "День молоді" та на "День Незалежності".

З 2005 по 2006 рік за підтримкою Міжрегіонального Центру (директор Центру Балакін В. Г.) молодь з клубу "Град Крицевий" приймала участь в іграх та маневрах "Анімарські війни" Хмельницька обл., "Одинока гора" м. Київ, "Хрестоносці" м. Харків, "Вітер з Заходу" Херсонська обл., "Хроніки Ерін" Донецької обл.

У 2007 році клуб змінив назву і зараз називається "Степова варта".

З 2007 року клуб "Степова варта" є організатором лицарського турніру "Камелот", а з 2009 р. — Всеукраїнського фестивалю "Слов'янські казки".

У поточному році за підтримки Міжрегіонального центру члени клубу "Степова варта" планують взяти участь в турнірах в м. Дніпропетровську, іграх і маневрах в Донецькій та Полтавській областях України.

2. Загальні положення.

2.1. Криворізький Клуб історичного фехтування і моделювання "Степова варта" є молодіжною громадською організацією, що створена для сприяння соціальної адаптації молоді та для захистів інтересів Клубу в органах державної влади та управління на засадах добровільності, рівноправності її членів, самоврядування, законності та гласності.

2.2. Клуб має свою символіку (прапор) та печатку, розпізнавальний знак (герб).

2.3. Клуб реалізує свою діяльність на основі Конституції України, Закону України "Про об'єднання громадян", Закону України "Про молодіжні та дитячі громадські організації", інших законодавчих актів.

2.4. Діяльність Клубу розповсюджується на територію міста Кривого Рогу.

2.5. Клуб має свою команду, назва та спеціалізація персонажів якої змінюється у відповідності з тематикою виступів, фехтувальних турнірів, історичних моделювань або рольових ігор.

3. Мета та завдання Клубу.

3.1. Об'єднання прогресивної молоді на засадах поглибленого вивчення та збереження історичного спадку та культурних цінностей Українського народу як невід'ємної частини Європейської та світової культури.

3.2. Допомога молоді у розвитку творчої ініціативи, скерованої на виховання духовно багатої, ерудованої, інтелектуально та фізично розвинутої людини.

3.3. Виховання молоді у дусі інтернаціоналізму за умови збереження національної гідності та самобутності.

3.4. Проведення заходів, спрямованих на відродження та збереження національного фольклору, вивчення культур народів світу.

3.5. Допомога у набутті популярності серед молоді масової фізичної культури та туризму, пропаганда здорового способу життя.

3.6. Надання допомоги представникам талановитої та творчої молоді.

3.7. Здійснення заходів з профілактики наркоманії, пияцтва, правопорушень та інших негативних явищ серед молоді.

3.8. Проведення показових спортивних виступів та виступів з історичного моделювання, концертів та інших культурних заходів.

3.9. Проведення змагань та турнірів з історичного фехтування.

3.10. Проведення рольових та історико-реконструкційних ігор на базі історичних подій та за мотивами літературних творів, використовуючи методику рольового моделювання.

3.11. Допомога у розвитку природно-заповідного фонду та природоохоронної справи.

3.12. Здійснення заходів з протипожежної безпеки у лісах, очищення лісу від сухостою, відновлення струмків та обладнання туристичних стоянок.

3.13. Залучення спеціалістів з різноманітних дисциплін до Клубу з метою підвищення ефективності його роботи.

3.14. Співпраця з вітчизняними та міжнародними організаціями близького профілю, проведення сумісних заходів.

 

Дитяча громадська організація "Співограй"

Центр є організатором фестивалю дитячої та юнацької пісні “Співограй”, фестивалю дитячих театральних колективів “Маски”, міського фестивалю моди “Силуети”.

Фестиваль естрадної пісні і театрального мистецтва "Співограй" розпочав свою творчу діяльність в 1996 році. Поштовхом до його народження стала ідея творчого об'єднання молоді одного із районів м. Кривого Рогу. Сценічні майданчики "Співограю" бачили і радісні сльози перемог, і гіркі сльози поразок.

Географія фестивалю охоплює великі міста, містечка, селища, навіть невеликі села. Адже в кожному куточку, де живе людина, є місце творчості. Метою "Співограю" є відкриття обдарованої молоді та сприяння їй у творчому зростанні.

Плине час, і багато з тих, хто колись виходив на сцену "Співограю", зараз завоював собі місце на естрадному олімпі.

Професійне журі, яке ретельно підбирається на кожен фестиваль, не просто виставляє "бездушні" оцінки, а проводить ретельний аналіз зльотів і падінь. Члени журі завжди доброзичливі до учасників, і своїми порадами і рекомендаціями дають імпульс подальшого зростання і становлення молодих виконавців. Знають і люблять фестиваль не тільки в Україні, а і в Росії, Білорусі, Молдові, Польщі.

Всі учасники знають, що приїхавши на фестиваль, потрібно "Граючи співати і співаючи грати". Тому всі ті, кому від 5 до 25 років, прагнуть продемонструвати свої вокальні і театральні таланти на фестивалі "Співограй".

Відкривши талант, "Співограй" просуває маленьких зірок на інші фестивалі та конкурси. А зі своїми спонсорами та засновниками взагалі йде нога в ногу протягом всього часу свого існування. Одним з таких друзів-довгожителів є і Міжрегіональний центр професійної перепідготовки звільнених у запас військовослужбовців. Штаб-квартира фестивалю знаходиться в його стінах, і всі заявки на участь приходять на адресу Центру.

 Отже, якщо у вас жевріє іскорка таланту, якою просто необхідно поділитися з тими, що Вас оточують, пишіть нам, і вас обов'язково почують.

 Наша адреса: 50025, Україна, м. Кривий Ріг, вул. Ушакова, 4. Дитяча громадська організація "Співограй".

E-mail: stasyaspiv@rambler.ru

Директор фестивалю: Станіслава Котелянська

 
 
   

 

Дитячо-юнацький клуб тхе-квондо "Кумган"

В 1998 році в Міжрегіональному центрі створено дитячо-юнацький клуб тхе-квондо "Кумган".

Президентом клубу і Криворізької міської федерації тхе-квондо є директор Центру В. Г. Балакін.

Клуб об'єднує більше 100 членів клубу і 150 спортсменів з 12 шкіл міста, в ньому працюють 9 інструкторів.

У 1999 році спортсмени клубу стали призерами чемпіонату України та області. У 2000 році спортсмени клубу посіли 2 і 3 місця на першості України серед дорослих, стали переможцями кубку України і області.

З 2001 року спортсмени клубу щорічно стають призерами першості України серед юнаків та міжнародного турніру пам'яті І. Петренка.